Föräldraengagemang
Hej du som är konstsimsförälder i JS konstsim! På denna sida finns information till dig gällande föräldraengagemang när ditt barn tränar konstsim hos oss!
Att träna konstsim i Järfälla Simsällskap innebär att vara med i en gemenskap där man tränar, tävlar och framförallt har roligt tillsammans! Simidrotten ger våra barn och ungdomar möjlighet att träffa nya vänner, sätta mål och träna för att nå dem. Som förälder har du förmånen att dela ditt barns intresse genom att vara delaktig och stötta vår sektion.
Järfälla Simsällskap är en förening där de ideella krafterna är helt avgörande för att vi ska kunna bedriva vår verksamhet och bidrar till att skapa en härlig gemenskap med andra konstsimsföräldrar, tränare och föreningsanställda. JS, tillsammans med tränarna, arbetar långsiktigt med att utveckla konstsimmarnas färdigheter inom idrotten men också med att skapa en god stämning där det är kul att både träna och tävla.
Som förälder i JS är ditt engagemang i föreningens evenemang och tävlingar viktigt och nödvändigt för att ge konstsimmarna de förutsättningar som behövs för att nå sina mål och lyckas inom tävlandet.
Dokument och länkar:




















